Dlatego warto przyjrzeć się opcjom, które sprawią, że będzie to doświadczenie jak najmniej stresujące. W 2022 roku część rozwiązań dotyczących dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, które funkcjonowały dotychczas, zostało utrzymanych, część się zmieniła, doszły również nowe warianty, które można wykorzystać.
Skąd wziąć dotacje dla nowych przedsiębiorstw?
Pierwsze kroki należy skierować do urzędu pracy, właściwego dla miejsca zamieszkania. Każdy urząd pracy ma środki na udzielenie dotacji, która ma służyć walce z bezrobociem. Dotacje takie mogą wynosić równowartość nawet do sześciu średnich pensji i są bezzwrotne, jednak – jak w przypadku wszystkich dotacji – należy spełnić pewne warunki, by można było je otrzymać, na przykład trzeba się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (przy czym każdy urząd pracy może ustalić własny czas, w którym należy być w nim zarejestrowanym), nie można prowadzić innej działalności gospodarczej przez poprzedni rok czy studiować w trybie dziennym.
Kolejnym miejscem, do którego powinien udać się aspirujący przedsiębiorca, jest instytucja realizującej projekt unijny, która może udzielić dotacji unijnych na rozpoczęcie działalności lub kredytu na preferencyjnych warunkach. Środki unijne dystrybuowane są przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. One również mają najświeższe i najbardziej szczegółowe informacje o trwających właśnie naborach. Dotacje unijne różnią się od dotacji z urzędu pracy między innymi tym, że udzielane są na konkretny projekt, który posiada kryteria wyboru. Trzeba mieścić się w tych przesłankach, by wniosek był rozpatrywany, jednak ilość naborów jest na tyle duża, że prawdopodobnie znajdzie się nisza dla każdego nowego przedsiębiorcy. A warto powalczyć o dotacje unijne, które mogą wynosić nawet do 40 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności, a dodatkowo również obejmować wsparcie pomostowe po uruchomieniu firmy.
Warto zwrócić również uwagę na Lokalne Grupy Działania – czyli grup mieszkańców i organizacji, działających w jednej gminie – dzięki którym można uzyskać środki na realizację lokalnej przedsiębiorczości. Środki z LGD mogą sięgać nawet stu tysięcy złotych, jednak należy liczyć się z tym, że oczekiwanie na nie jest dłuższe niż w przypadku pozostałych dotacji, które można uzyskać.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznaje z kolei środki rolnikom oraz ich rodzinom, którzy chcą podjąć się działalności pozarolniczej, jednocześnie w dalszym ciągu prowadząc gospodarstwo rolne. Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej może wynosić do 250 tysięcy złotych przy stworzeniu minimum trzech miejsc pracy.
Na co zwrócić uwagę?
Oprócz dotacji finansowych na start, można starać się również o dofinansowanie stanowisk pracy, prac badawczych, termoizolacji i wprowadzenia odnawialnych źródeł energii dla firmy, dlatego warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże spojrzeć profesjonalnym okiem na to, jakie dotacje i programy powinny zwrócić uwagę przyszłego przedsiębiorcy. Trzeba zorientować się, które ze środków będzie można wykorzystać na odkup środków trwałych, a które można wykorzystać tylko na nowe, co w przypadku np. kosztownych maszyn i urządzeń, może mieć niebagatelne znaczenie.
Na każdym etapie pracy z dotacjami – zarówno przed złożeniem wniosku, jak i po otrzymaniu pieniędzy – należy mieć na uwadze, że każdą złotówkę z dotacji należy skrupulatnie rozliczyć z urzędem, który dotację przyznał. Dotacje muszą być wydane na to, co zawarte zostało we wniosku, warto więc na bieżąco kontrolować wszystkie wydatki.
Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o dofinansowanie na start działalności, a może nie wiesz, jak rozliczyć projekt – skontaktuj się z nami.