Co wtedy? Nowoczesna linia produkcyjna, nowy program czy przeszkolenie pracowników mogą wymagać znacznych nakładów finansowych, które niekoniecznie są dla nas dostępne z dnia na dzień. Należałoby wówczas chyba rozważyć opcję kredytowania inwestycji?
Niekoniecznie! Sfinansować rozwój firmy można również dzięki dotacjom unijnym. Jeśli więc planujesz krok w inwestycje i chcesz przeprowadzić je przy użyciu środków z Unii Europejskiej, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które sprawią, że proces ten przebiegnie sprawnie i bez większego stresu.
Dotacje na inwestycje – dla kogo i kiedy?
O dotacje unijne mogą ubiegać się przedsiębiorcy – zarówno małe i mikroprzedsiębiorstwa, firmy średniej wielkości i duże działalności – oraz jednostki samorządowe. Jeśli planujemy rozwój firmy, inwestycję w jej innowacyjność w zakresie produkcji i usług, czy zaopatrzenie w odnawialne źródła energii, warto spojrzeć w stronę dotacji z Unii Europejskiej i wykorzystać przeznaczone na ten cel środki.
Nasz plan inwestycyjny należy przemyśleć pod kątem nowatorskości i wprowadzenia w firmie nowej jakość, zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. W każdej dziedzinie można znaleźć miejsce do wprowadzenia innowacji, a co za tym idzie – pozyskania nowych klientów i otwarcia na nowe rynki zbytu.
Kiedy już wiemy, w co chcemy zainwestować, nadchodzi pora na stworzenie biznesplanu, który uzasadni chęć otrzymania pieniędzy unijnych oraz przedstawi skutki inwestycji, którą planujemy wykonać. A później należy znaleźć taki program dotacyjny, który może sfinansować rozwój naszej działalności. Warto tu zaznaczyć, że nie każda dotacja unijna może być przeznaczona dla każdej firmy czy działalności.
Plusy i minusy dotacji unijnych
Pochodzące z Unii Europejskiej środki na inwestycje, to wspaniały sposób, by sfinansować przedsięwzięcie, jednak nie są to pieniądze, po które wystarczy pójść do urzędu. Napisanie biznesplanu to dopiero początek drogi – później trzeba napisać wniosek o dotację! A to już nie jest takie proste, bo o ile każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, czego potrzebuje jego firma, tak nie każdy posiada potrzebną wiedzę o przepisach i umiejętność wypełniania wniosków. Ponieważ nie każdy musi (a nawet nie powinien) znać się na wszystkim, może okazać się, że warto skorzystać z profesjonalnych firm doradczych.
Dotacje związane są z kwalifikowanymi kosztami, które można za ich pomocą sfinansować i są to jedyne wydatki, na które można przeznaczyć pieniądze unijne. Jak widać, dofinansowanie to tylko część wartości inwestycji, resztę trzeba pokryć z własnych finansów. Wysokość wkładu własnego zależy od konkretnego projektu, jednak należy liczyć się z tym, że dotacja może finansować kilkanaście czy kilkadziesiąt procent przedsięwzięcia.
Nie każda firma może również złożyć wniosek w każdym konkursie o dotację. Żeby dowiedzieć się, jakie są zasady konkretnych naborów, trzeba przeanalizować konkurs pod kątem działalności swojej firmy – a może okazać się, że wyglądająca atrakcyjnie subwencja niekoniecznie jest odpowiednia dla naszej firmy.
Po podpisaniu umowy związanej z realizacją projektu, otrzymujemy środki, które następnie należy – na podstawie dokumentów – rozliczyć. Prawidłowe rozliczenie dofinansowania jest szczególnie istotne, bo bez niego nie bardzo jest szansa na start w kolejnych konkursach.
Występować czy nie występować? Oto jest pytanie
Czy zatem długi proces związany z przyznaniem dotacji sprawia, że powinniśmy z nich zrezygnować? Absolutnie nie! To pieniądze, które możemy wykorzystać na rozwój swojej firmy – a przez to i okolicy, w której firma funkcjonuje, w skali mikro i makro: miasta, powiatu, województwa, a nawet kraju. Dotacje to także utworzenie lub utrzymanie miejsc pracy. Bardzo często związane są również pośrednio z ochroną środowiska (nowe technologie zazwyczaj są dużo bardziej energooszczędne i przyjazne przyrodzie). Nie są to jedyne powody, dla których warto sięgnąć po unijne pieniądze i na pewno każda firma znajdzie swoje benefity w korzystaniu z dotacji, przeznaczonych na innowacje i rozwój!