Sigma_Finance-logo
Inwestycje

Planujesz inwestycje? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym

Kiedy okazuje się, że firma działa w miarę sprawnie, ale przestała się rozwijać i stoi w miejscu, warto przeanalizować powody takiego stanu. Może jest to brak wykwalifikowanej kadry? Może przestarzałe technologie, których używamy, a tymczasem konkurencja nie śpi i zaczyna nas doganiać? A może okazuje się, że nasz dotychczasowy rynek zbytu zmienia się, a wraz z nim powinniśmy zmienić się i my?

dotacje-na-inwestycje

Udostępnij ten artykuł:

Co wtedy? Nowoczesna linia produkcyjna, nowy program czy przeszkolenie pracowników mogą wymagać znacznych nakładów finansowych, które niekoniecznie są dla nas dostępne z dnia na dzień. Należałoby wówczas chyba rozważyć opcję kredytowania inwestycji? 

Niekoniecznie! Sfinansować rozwój firmy można również dzięki dotacjom unijnym. Jeśli więc planujesz krok w inwestycje i chcesz przeprowadzić je przy użyciu środków z Unii Europejskiej, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które sprawią, że proces ten przebiegnie sprawnie i bez większego stresu. 

Dotacje na inwestycje – dla kogo i kiedy?

O dotacje unijne mogą ubiegać się przedsiębiorcy – zarówno małe i mikroprzedsiębiorstwa, firmy średniej wielkości i duże działalności – oraz jednostki samorządowe. Jeśli planujemy rozwój firmy, inwestycję w jej innowacyjność w zakresie produkcji i usług, czy zaopatrzenie w odnawialne źródła energii, warto spojrzeć w stronę dotacji z Unii Europejskiej i wykorzystać przeznaczone na ten cel środki. 

Nasz plan inwestycyjny należy przemyśleć pod kątem nowatorskości i wprowadzenia w firmie nowej jakość, zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. W każdej dziedzinie można znaleźć miejsce do wprowadzenia innowacji, a co za tym idzie – pozyskania nowych klientów i otwarcia na nowe rynki zbytu. 

Kiedy już wiemy, w co chcemy zainwestować, nadchodzi pora na stworzenie biznesplanu, który uzasadni chęć otrzymania pieniędzy unijnych oraz przedstawi skutki inwestycji, którą planujemy wykonać. A później należy znaleźć taki program dotacyjny, który może sfinansować rozwój naszej działalności. Warto tu zaznaczyć, że nie każda dotacja unijna może być przeznaczona dla każdej firmy czy działalności. 

Plusy i minusy dotacji unijnych 

Pochodzące z Unii Europejskiej środki na inwestycje, to wspaniały sposób, by sfinansować przedsięwzięcie, jednak nie są to pieniądze, po które wystarczy pójść do urzędu. Napisanie biznesplanu to dopiero początek drogi – później trzeba napisać wniosek o dotację! A to już nie jest takie proste, bo o ile każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, czego potrzebuje jego firma, tak nie każdy posiada potrzebną wiedzę o przepisach i umiejętność wypełniania wniosków. Ponieważ nie każdy musi (a nawet nie powinien) znać się na wszystkim, może okazać się, że warto skorzystać z profesjonalnych firm doradczych.

Dotacje związane są z kwalifikowanymi kosztami, które można za ich pomocą sfinansować i są to jedyne wydatki, na które można przeznaczyć pieniądze unijne. Jak widać, dofinansowanie to tylko część wartości inwestycji, resztę trzeba pokryć z własnych finansów. Wysokość wkładu własnego zależy od konkretnego projektu, jednak należy liczyć się z tym, że dotacja może finansować kilkanaście czy kilkadziesiąt procent przedsięwzięcia. 

Nie każda firma może również złożyć wniosek w każdym konkursie o dotację. Żeby dowiedzieć się, jakie są zasady konkretnych naborów, trzeba przeanalizować konkurs pod kątem działalności swojej firmy – a może okazać się, że wyglądająca atrakcyjnie subwencja niekoniecznie jest odpowiednia dla naszej firmy.

Po podpisaniu umowy związanej z realizacją projektu, otrzymujemy środki, które następnie należy – na podstawie dokumentów – rozliczyć. Prawidłowe rozliczenie dofinansowania jest szczególnie istotne, bo bez niego nie bardzo jest szansa na start w kolejnych konkursach. 

Występować czy nie występować? Oto jest pytanie

Czy zatem długi proces związany z przyznaniem dotacji sprawia, że powinniśmy z nich zrezygnować? Absolutnie nie! To pieniądze, które możemy wykorzystać na rozwój swojej firmy – a przez to i okolicy, w której firma funkcjonuje, w skali mikro i makro: miasta, powiatu, województwa, a nawet kraju. Dotacje to także utworzenie lub utrzymanie miejsc pracy. Bardzo często związane są również pośrednio z ochroną środowiska (nowe technologie zazwyczaj są dużo bardziej energooszczędne i przyjazne przyrodzie). Nie są to jedyne powody, dla których warto sięgnąć po unijne pieniądze i na pewno każda firma znajdzie swoje benefity w korzystaniu z dotacji, przeznaczonych na innowacje i rozwój!

Przeczytaj również

Zachęcamy również do odwiedzania naszych social mediów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi
informacjami ze świata dotacji?

Zapisz się do naszego newslettera!

Anna Nazaruk

Prezes Zarządu

Audytor, uprawnienia Ministerstwa Finansów (egzamin państwowy złożony w roku 2006) numer uprawnień́ 2131/2006; ekspert ds. oceny wniosków o dotacje unijne w zakresie I-III osi POIiŚ ( gospodarka wodno-ściekowa, ochrona środowiska); akredytowany doradca LAWP- doradztwo gospodarcze; Absolwent Politechniki Lubelskiej Wydział Zarządzania i Podstaw Techniki; Dyplom ukończenia Dwuletnie podyplomowe Studium Biegłych Rewidentów – Szkoła Główna Administracji i Zarządzania w Warszawie ( rok ukończenia 2000); Studia Podyplomowe – kierunek Wycena Nieruchomości – Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie ( rok ukończenia 2007); Studia Podyplomowe Uniwersytet Warszawski Wydział Nauk Ekonomicznych – Kierunek AUDYT Strategiczny w instytucjach publicznych i prywatnych, rok ukończenia 2007; Kurs rachunkowości i prawa podatkowego spółek, okres trwania kursu – 1996 ( Centrum Kształcenia Specjalistycznego Polskiej Korporacji Biznesu POLBI sp. z o.o. Warszawa ); Szkolenie BILANS z INFORem, Infor Trading sp. z o.o. ( 2008 r.); Ministerstwo Finansów – kurs audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych ; Certyfikat Eurofinance trading sp. z o.o – ( rok 2010) Seminarium Due Diligence – praktyczne aspekty , eliminacje ryzyka w procesie wyceny przedsiębiorstwa. W ramach swojego doświadczenia zawodowego prowadzi od kilku lat obsługę projektów unijnych na rzecz swoich klientów w ramach I osi priorytetowej regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego RPO WM 2007-2013, w ramach IV osi RPOWM 2007-2013, w ramach I osi priorytetowej RPOWL 2007-2013; w ramach V osi priorytetowej regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego RPOWP 2007-2013 Ochrona Środowiska – energetyka wiatrowa OZE, sporządza analizy finansowe przedsiębiorstw , analizy opłacalności projektów inwestycyjnych, certyfikat ukończenia szkolenia z dziedziny OZE – „Certyfikaty a przetarg – zasady wsparcia dla oze w świetle nowej ustawy” , certyfikat OZE – „Certyfikaty a przetarg – zasady wsparcia w ustawie o odnawialnych źródłach energii X` 2015”. Prelegent cyklu szkoleń i konferencji oraz spotkań tematycznych z obszaru OZE oraz wsparcia i udziału pomocy publicznej w inwestycjach

Skontaktuj się z nami!