W maju 2021 uchwalono budżet programu, który wynosi 95,5 miliarda euro (poprzedni – 77 miliardów). Z tej kwoty 2,4 miliarda euro zostanie przeznaczonych na program badań jądrowych Euratom, a 3,6 miliarda – na fundusz inwestycyjny InvestEU. Program opiera się na bazie naukowej i ma rozwiązywać globalne wyzwania i wzmacniać konkurencyjność przemysłową Europy oraz jej innowacyjność, ale także kłaść nacisk na rozwijanie Europejskiej Przestrzeni Badawczej i działania w ramach Wspólnego Centrum Badawczego.
Dla kogo jest program Horyzont Europa?
Horyzont Europa ma zapewniać wsparcie innowatorom i naukowcom, a przez to – prowadzić do wprowadzenia w Europie systemów i przedsiębiorstw ekologicznych, dbających nie tylko o zysk, ale i środowisko. Dlatego wszystkie podmioty, posiadające osobowość prawną, a spełniające te kryteria, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu. Jego uczestnicy (w tym beneficjenci i podmioty stowarzyszone) powinni być podmiotami publicznymi lub prywatnymi (dotyczy to również organizacji międzynarodowych), mieć siedzibę w jednym z państw członkowskich UE (może to być kraj/terytorium zamorskie UE) lub, w szczególnych warunkach, w kraju spoza UE (Islandia, Liechtenstein, Norwegia bądź kraje stowarzyszone). W szczególności do składania wniosków predestynowane są szkoły wyższe, średnie, organizacje międzynarodowe, instytuty badawcze, małe i średnie przedsiębiorstwa, przemysł, organizacje obywatelskie – centra naukowe, zawodowe, think tanki, organizacje charytatywne itp.
W ramach stypendiów Działań Marii Skłodowskiej-Curie młodzi naukowcy (delegowani z podmiotów, biorących udział w programie) mogą poszerzać wiedzę i umiejętności, a założenie współpracy we Wspólnym Centrum Badawczym ma sprawić, by cała Europa mogła korzystać z opracowanych tam metod naukowych i technicznych na lepsze i zdrowsze środowisko i przemysł.
Składanie wniosków do programu Horyzont Europa
Wniosek składa się z dwóch części – administracyjnej, wypełnianej w systemie elektronicznym na portalu Funding & tender opportunities i merytorycznej, właściwej dla każdego konkursu – według szablonów dla konkretnego konkursu, z dodatkową częścią opisową. Należy pamiętać, by nie czekać z wnioskiem do końca terminu, nie edytować wniosku online na różnych stanowiskach pracy, zapisywać zmiany i by nie przesyłać szyfrowanych lub podpisanych cyfrowo plików. Można również powierzyć wypełnienie wniosku specjalistycznej firmie.
Dzięki współpracy międzynarodowej i międzyuczelnianej zwiększy on wpływ badań na opracowywanie proekologicznej polityki Unii Europejskiej, rozpowszechnianie wiedzy i technologii. Ponadto zostaną stworzone nowe miejsca pracy, co z kolei ma pobudzić wzrost gospodarczy, konkurencyjność przemysłu i zoptymalizować europejskie inwestycje badawcze. Warto tu wspomnieć o grupie „Klimat, energia i mobilność”, dzięki której mają zostać zintensyfikowane działania związane z klimatem, o „Technologiach cyfrowych, przemyśle i przestrzeni kosmicznej”, w której nacisk kładziony jest na badania i technologie kwantowe czy na „Zdrowie”, która to grupa ma zająć się światowymi wyzwaniami zdrowotnymi lub „Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko”, dzięki którym zostaną wdrożone nowoczesne metody upraw. Z kolei grupę „Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne” ma tworzyć współpracę kulturalną w ramach europejskiego dziedzictwa, sztuki i nauk humanistycznych.
Horyzont Europa to dofinansowanie nawet do 100% wartości projektów – projektów ważnych dla Europy i jej obecnych i przyszłych mieszkańców.