Dzięki funduszom europejskim z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) w latach 2021-2027 na rozwój w tych obszarach dla polskich przedsiębiorstw przeznaczonych zostanie ponad 36 miliardów złotych, a w nich pieniądze przeznaczone na udzielanie niskooprocentowanego kredytu celowego na innowacje technologiczne.
Kto może otrzymać kredyt na innowacje technologiczne?
Kredyt na innowacje technologiczne skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, posiadających odpowiednią zdolność kredytową, potwierdzoną przez jeden z banków, uprawnionych do uczestnictwa w programie. W zależności od firmy, uzasadnienia wniosku i potencjalnie wprowadzonej do użycia technologii dotacja (premia technologiczna) może wynieść aż 70% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia i – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku – przesyłana jest do banku komercyjnego na poczet spłaty kredytu w nim zaciągniętego na przeprowadzenie tej inwestycji.
Przedsiębiorstwa, które chcą zaciągnąć kredyt na innowacje technologiczne, powinny wykazać się potencjałem wdrożenia nowej technologii i uruchomieniem wytwarzania na jej podstawie usług lub produktów. Nowa technologia może być w tym przypadku prawem do własności przemysłowej, do wyników prac rozwojowych albo badań lub wiedzy technicznej, dotąd nieopatentowanej, które sprawią, że firma stworzy nową bazę technologiczną do zastosowania w swojej produkcji czy usługach, zainwestuje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne czy czynności związane z rozbudową bazy produkcyjnej.
Potencjalne przyznanie kredytu jest możliwe, gdy produkowane przez firmę produkty czy proponowane usługi są innowacyjne – niespotykane dotąd, nowoczesne, ekologiczne. Z kredytu skorzystać mogą firmy z ugruntowaną pozycją na rynku (z wyłączeniem branży hutnictwa żelaza i stali i przemysłu węglowego), ale też przedsiębiorstwa dopiero wchodzące na rynek czy startupy. Innowacyjność nie musi mieć skali krajowej, wystarczającą jest innowacyjność na poziomie przedsiębiorstwa, choć im szerszy zasięg działania produktu czy usługi, tym większa liczba punktów, przypadających wnioskowi.
Co finansuje kredyt na innowacje technologiczne?
Za pomocą kredytu na innowacje technologiczne można sfinansować nabycie i/lub wytworzenie środków trwałych lub ich elementów, przeprowadzenie robót budowlanych i zakup materiałów budowlanych, kupno wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencji, know-how), nabycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego gruntu. Otrzymanie kredytu nie będzie możliwe w przypadku zakupu gotowej linii technologicznej, w tym przypadku o kredyt może ubiegać się jej producent, który jest jej twórcą.
Jak działa kredyt na innowacje technologiczne?
Złożenie wniosku o kredyt na innowacje technologiczne do firmowego banku to pierwszy etap ubiegania się o dotacje na daną inwestycję. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, czyli ocenie zdolności kredytowej oraz innowacyjności projektu, bank komercyjny zwraca się do Banku Gospodarstwa Krajowego, który przyznaje dofinansowanie. Środki wypłacane są transzami w trakcie realizacji inwestycji, pierwsza już po jej rozpoczęciu i przeznaczeniu na nią przynajmniej 25% wydatków kwalifikowanych, a ostatnia po ukończeniu projektu. Kredyt, udzielony przez bank komercyjny, jest w ten sposób spłacany ze środków FENG dzięki pośrednictwu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jeśli zatem firma ma aspiracje do rozwoju nowych technologii, chce współpracować z ludźmi nauki w ich wdrażaniu czy wprowadzać swoje innowacje, kredyt, na który nabór ruszy w drugiej połowie października, jest dla niej najlepszym rozwiązaniem. Skorzystanie z niego to świetny sposób na rozwój nie tylko własnego biznesu, ale i gospodarczego potencjału kraju!