Dla kogo przeznaczone są dotacje unijne?
Dotacje unijne dla przeznaczone są zarówno dla istniejących firm, jak i nowych, wchodzących dopiero na rynek.
Dotacje dla nowych przedsiębiorstw są zazwyczaj przeznaczone dla osób po trzydziestym roku życia i mają pokryć koszty związane z rozpoczęciem działalności. Pośredniczą w ich udzielaniu urzędy pracy, co sprawia, że dostępność informacji i wsparcie w zakresie wypełnienia wniosku o dotację jest na wyciągnięcie ręki. Warto wiedzieć, że dotacje rozdzielane są regionalnie i ograniczone czasowo – każdy konkurs ma datę ważności, w czasie której można zgłosić się o przyznanie środków w formie bezzwrotnej dotacji lub kredytu na preferencyjnych warunkach.
Istniejące firmy mogą skorzystać z kilku programów z nowej perspektywy unijnej 2021-2027. Polska ma do wykorzystania ponad 700 miliardów złotych, które mogą uzyskać firmy nastawione na innowacje, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska czy nowoczesną energetykę. Najważniejszym obecnie programem jest FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki), mający na celu zwiększenie potencjału badań i innowacji oraz zaawansowanych technologii, a przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw. Innym – Horyzont Europa 2021-2027, program zakładający dotacje na badania naukowe i innowacje dotyczące ekologii, ochrony zdrowia i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym. Firmy z sześciu polskich regionów (śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na wsparcie inwestycji produkcyjnych w małych i średnich przedsiębiorstw, ale i tworzenie nowych firm oraz, jak w innych programach, na badania i innowacje, również projekty ekologiczne.
Jak przygotować firmę do pozyskania dotacji?
Większość programów dotacyjnych dla istniejących firm zakłada innowacje i rozwój istniejących technologii. Dlatego warto przygotować taki projekt, który będzie nie tylko konkurencyjny w stosunku do podobnych rozwiązań rynkowych, już istniejących, ale i dopasuje się do oczekiwań donatorów, w tym przypadku funduszy unijnych.
Przede wszystkim, należy znaleźć odpowiedni program, który będzie właściwy do sfinansowania naszych potrzeb. Jeśli sądzimy, że któryś z obecnie funkcjonujących programów jest jednym z nich, warto następnie prześledzić – w firmie – możliwości i perspektywy, które wiążą się z dotacjami.
Firma, która chce uzyskać wsparcie unijne na rozwój i innowacje, musi przede wszystkim sama dysponować określonymi zasobami – i trzeba tu myśleć o zasobach materialnych, takich jak linie produkcyjne czy budynki do ich postawienia, ale i niematerialnych, jak zasoby ludzkie (wykwalifikowana kadra pracownicza i menadżerska, pracownicy badawczo-rozwojowi), doświadczenie we wdrażaniu nowych technologii, patenty i wartości prawne.
Każda dotacja z funduszy unijnych wymaga wkładu własnego – nie tylko w środkach trwałych i wartościach niematerialnych, ale i gotówkowego. Najczęściej dotacje pokrywają do 75% projektu, dlatego starając się o dofinansowanie, należy przewidzieć minimum 25% wkładu własnego. Wielkość dotacji obliczana jest również zależności od wielkości przedsiębiorstwa, dlatego istotne jest, w którym przedziale (małe, średnie, duże) mieści się firma i jaka jest dla niej konkurencja na lokalnym, krajowym i europejskim rynku. Konkurencyjność to również zbalansowanie ekonomiczne projektu przy uwzględnieniu wydatków i wpływów, co ma duże znaczenie dla opiniujących wnioski.
Jak widać, dotacje unijne na rozwój i innowacje są dla firm dużą szansą, ale i wyzwaniem. Wewnętrzne, firmowe przygotowanie to klucz do ich otrzymania i rozwoju działalności. W sprawach formalnych można skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm doradczych, które skupiają się na pomocy w uzyskiwaniu dotacji.