Sigma_Finance-logo
Dotacje

Jak pozyskać dotacje unijne – krok po kroku

Dotacje unijne to sposób na wprowadzenie innowacji i rozwój firmy, jednak ich uzyskanie wymaga zaangażowania się w znalezienie odpowiedniego konkursu, wypełnienia wniosku, rozliczenia dotacji – czyli całego szeregu czynności, które czasem odstraszają przedsiębiorców od składania wniosku o dofinansowanie.

To jednak nie jest tak skomplikowane, jakby mogło się wydawać!

 

jak-pozyskać-dotacje-unijne

Udostępnij ten artykuł:

Zacznij od… siebie!

Początkiem starań o dotacje unijne musi być przeanalizowanie swojej działalności. To ważne, bo od tej analizy będą zależały dalsze kroki – znalezienie odpowiedniego konkursu, złożenie wniosku, wykorzystanie dotacji. Ale najpierw trzeba wiedzieć, na co chcemy te dotacje przeznaczyć, co prowadzi do konieczności rozpoznania potrzeb firmy. Czy potrzebujemy przeszkolenia pracowników w nowych technologiach, a może brakuje nam właśnie tych technologii? Może nasza firma działa na przestarzałych maszynach albo okazuje się, że chcemy zmodernizować przedsiębiorstwo w dziedzinie ochrony środowiska i wykorzystania dóbr natury? Niewykluczone, że potrzebujemy po prostu więcej miejsca, bo firma się rozrasta i ma większe potrzeby lokalowe. Albo chcemy wprowadzić innowacyjne rozwiązanie, które sprawi, że nasza działalność rozwinie skrzydła. Określenie tych (lub innych) potrzeby to początek naszej drogi do otrzymania dotacji unijnych.

Znajdź konkurs

Wybranie odpowiedniego do potrzeb konkursu na dofinansowanie jest kolejnym etapem, który należy przejść przed otrzymaniem dotacji. Dobrze skorzystać z wyszukiwarki dotacji, dostępnej na rządowej stronie Portal Funduszy Europejskich by wiedzieć, jakie konkursy są obecnie prowadzone i na co można liczyć w ich ramach. Maksymalna wartość dotacji to 70% wartości projektu, dlatego trzeba również w perspektywie finansowej firmy przewidzieć środki na wkład własny inwestycji. 

Przy poszukiwaniu odpowiedniego konkursu ważne jest również ustalenie, kiedy jest on rozstrzygany. Zbyt krótki termin sprawi, że możemy nie być w stanie przygotować wniosku na czas, a zbyt długi spowoduje, że projekt odsunie się w czasie co może (choć nie musi) wpłynąć na jego efektywność dla firmy. 

Zapoznaj się z warunkami dotacji unijnych i przygotuj wniosek

Po znalezieniu właściwego, pasującego terminem i założeniami, konkursu, należy przygotować dane do wniosku. Jego wypełnienie będzie wiązało się z opracowaniem i dostarczeniem dokumentacji, dotyczącej projektu, który chcemy przeprowadzić w naszej firmie. Szczegóły wniosku zależą od konkretnego konkursu, jednak do każdego należy przygotować zakres projektu, model finansowania w oparciu o otrzymane dotacje, wskazanie innowacji, które chcemy wprowadzić i jak wpłynie to na zysk firmy.

We wniosku trzeba podać również dane firmy i jej dotychczasowej działalności, budżet i harmonogram realizacji projektu oraz biznesplan, oparty na wcześniej przeprowadzonej analizie. 

Złożenie poprawnie wypełnionego, dopasowanego do konkursu wniosku prawdopodobnie zaowocuje otrzymaniem dotacji, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ocena formalna i merytoryczna może trwać nawet do 3 miesięcy.

Otrzymanie dotacji unijnej to nie koniec!

Kiedy już otrzymamy dotacje i wdrożymy w życie projekt usprawnienia działalności firmy, niezbędne będzie rozliczenie środków, które otrzymaliśmy z Unii Europejskiej na przeprowadzenie swojej wizji. W biznesplanie, który opracowujemy wcześniej, muszą znaleźć się wskaźniki dotyczące kolejnych etapów realizacji, co pozwoli na sprawne rozliczanie środków w każdym momencie i po zakończeniu projektu.

Po zakończeniu inwestycji należy dostarczyć dotyczącą jego przebiegu dokumentację do instytucji oceniającej. 

Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem ani rozliczeniem wniosku o dotację. Warto sięgnąć po unijne środki, które pozwolą nam usprawnić działanie naszej firmy, zatrudnić nowych pracowników, zoptymalizować zyski i ograniczyć koszty. Jeśli natomiast kwestia złożenia wniosku o dotacje wydaje się zbyt skomplikowana, można zwrócić się do firmy konsultingowej, która zajmuje się szczegółowo całością procedury – pomoże Ci nie tylko zdefiniować Twoje potrzeby, ale także znaleźć odpowiednie źródło dofinansowania, przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, oraz rozliczyć projekt. W końcu nasza firma niekoniecznie będzie znała się na wypełnianiu wniosków – a z drugiej strony specjaliści od wniosków nie upieką rzemieślniczego chleba czy nie wyprodukują tapicerowanych mebli. 

Przeczytaj również

Zachęcamy również do odwiedzania naszych social mediów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi
informacjami ze świata dotacji?

Zapisz się do naszego newslettera!

Anna Nazaruk

Prezes Zarządu

Audytor, uprawnienia Ministerstwa Finansów (egzamin państwowy złożony w roku 2006) numer uprawnień́ 2131/2006; ekspert ds. oceny wniosków o dotacje unijne w zakresie I-III osi POIiŚ ( gospodarka wodno-ściekowa, ochrona środowiska); akredytowany doradca LAWP- doradztwo gospodarcze; Absolwent Politechniki Lubelskiej Wydział Zarządzania i Podstaw Techniki; Dyplom ukończenia Dwuletnie podyplomowe Studium Biegłych Rewidentów – Szkoła Główna Administracji i Zarządzania w Warszawie ( rok ukończenia 2000); Studia Podyplomowe – kierunek Wycena Nieruchomości – Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie ( rok ukończenia 2007); Studia Podyplomowe Uniwersytet Warszawski Wydział Nauk Ekonomicznych – Kierunek AUDYT Strategiczny w instytucjach publicznych i prywatnych, rok ukończenia 2007; Kurs rachunkowości i prawa podatkowego spółek, okres trwania kursu – 1996 ( Centrum Kształcenia Specjalistycznego Polskiej Korporacji Biznesu POLBI sp. z o.o. Warszawa ); Szkolenie BILANS z INFORem, Infor Trading sp. z o.o. ( 2008 r.); Ministerstwo Finansów – kurs audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych ; Certyfikat Eurofinance trading sp. z o.o – ( rok 2010) Seminarium Due Diligence – praktyczne aspekty , eliminacje ryzyka w procesie wyceny przedsiębiorstwa. W ramach swojego doświadczenia zawodowego prowadzi od kilku lat obsługę projektów unijnych na rzecz swoich klientów w ramach I osi priorytetowej regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego RPO WM 2007-2013, w ramach IV osi RPOWM 2007-2013, w ramach I osi priorytetowej RPOWL 2007-2013; w ramach V osi priorytetowej regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego RPOWP 2007-2013 Ochrona Środowiska – energetyka wiatrowa OZE, sporządza analizy finansowe przedsiębiorstw , analizy opłacalności projektów inwestycyjnych, certyfikat ukończenia szkolenia z dziedziny OZE – „Certyfikaty a przetarg – zasady wsparcia dla oze w świetle nowej ustawy” , certyfikat OZE – „Certyfikaty a przetarg – zasady wsparcia w ustawie o odnawialnych źródłach energii X` 2015”. Prelegent cyklu szkoleń i konferencji oraz spotkań tematycznych z obszaru OZE oraz wsparcia i udziału pomocy publicznej w inwestycjach

Skontaktuj się z nami!