Farmy wiatrowe i farmy słoneczne
Farma wiatrowa to zespół elektrowni wiatrowych, wytwarzających energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Produkcja energii z wiatru nie pociąga za sobą spalania paliwa, jest to zatem energia uważana za czystą. Duże elektrownie wiatrowe, przystosowane do sprzedaży energii, wytwarzają moc ponad 50 kW, a farmy wiatrowe to zgrupowanie takich elektrowni, dostarczające energii dla dużych obszarów czy całych aglomeracji miejskich.
Z kolei farmy słoneczne, inaczej fotowoltaiczne, składają się z paneli fotowoltaicznych, przetwarzających światło słoneczne w prąd elektryczny. W pojedynczych panelach, które często montowane są na dachach domów jednorodzinnych, produkowany jest prąd dla gospodarstwa domowego (a czasem i więcej), natomiast w farmach fotowoltaicznych, które składają się z setek paneli, wytwarzane są tysiące watów energii pochodzącej ze słońca.
Oba źródła energii odnawialnej są instalacjami przyszłościowymi, pozwalają na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu, a także – choć to wartość niemierzalna – przyczyniają się do zmiany profilu energetycznego naszego państwa.
Jak inwestować w odnawialne źródła energii?
Odnawialne źródła energii – wiatrowe i słoneczne – stanowią atrakcyjny dochód pasywny dla inwestujących w nie osób i firm. Składa się na to kilka czynników – szybko zwracająca się inwestycja, długi czas jej funkcjonowania, rosnące zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – wzrost jej cen sprzedaży do sieci. Ważnym aspektem odnawialnych źródeł energii jest również fakt, że coraz większe naciski ze strony Unii Europejskiej kładzione są na neutralność energetyczną, czyli rezygnację z paliw kopalnych na rzecz czystej energii.
To same zalety, jednak gdzieś musi być ukryty haczyk. I jest – jest nim kwota, którą trzeba wyłożyć na założenie i stworzenie farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej. Dlatego właśnie zazwyczaj inwestorzy korzystają z możliwości pozyskania atrakcyjnych dotacji unijnych na realizację projektu bądź kupują udziały w spółce, prowadzącej działalność OZE i otrzymują zależną od wkładu dywidendę.
Dotacje na inwestycje OZE
Ponieważ uruchomienie farmy wiatrowej lub słonecznej jest dużym wyzwaniem finansowym, można zwrócić się do działających przy samorządach Regionalnych Programów Operacyjnych, zajmujących się rozdzielaniem funduszy europejskich w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Miliardy euro przeznaczane są w tym programie między innymi na ochronę środowiska, w tym wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł i wykorzystanie jej w przedsiębiorstwach i sektorze publicznym. Dzięki dotacjom z funduszy europejskich można pokryć nawet 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji – reszta środków musi zostać wyłożona przez przedsiębiorcę, zakładającego farmę wiatrową czy fotowoltaiczną, w formie wkładu własnego. Regionalne Programy Operacyjne oferują również niskooprocentowane pożyczki, które mogą pokryć do 100% inwestycji. Podobnie działa program „Energia Plus”, proponujący bezzwrotną dotację do 50% kosztów kwalifikowanych lub pożyczkę do 80%, a program „Bocian” oferuje pożyczkę na bardzo dobrych warunkach.
Brzmi skomplikowanie? Niestety, by uzyskać dotacje czy niskooprocentowane pożyczki na preferencyjnych warunkach, trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać, jakie dokumenty są niezbędne, kiedy składać wnioski – wszystko to sprawia, że warto powierzyć zajęcie się formalnościami specjalistycznym firmom doradczym, takim jak Sigma Finance.
Czy warto ubiegać się o dotacje na inwestycje OZE?
W 2022 roku inwestycja w odnawialne źródła energii, zarówno w przypadku konsumentów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw i dla inwestorów, jest inwestycją bardzo opłacalną – dość odporna na zawirowania inflacyjne przynosi wysoki dochód w porównaniu do nakładów. A przy okazji przyczynia się do upowszechnienia czystej energii, co jest niezaprzeczalnym plusem w kontekście stale pogarszającego się stanu środowiska naturalnego.