Czym jest ścieżka SMART?
Ścieżka SMART ma charakter modułowy. Wniosek o dofinansowanie może się składać z jednego (obligatoryjnego) modułu lub większej liczby modułów – w zależności od potrzeb przedsiębiorcy.
Projekt może składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów. Moduły w ramach projektu mogą być realizowane w sposób linearny (realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (moduły realizowane niezależnie). Wsparcie w Ścieżce SMART może być udzielone na realizację projektów obejmujących:
- prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
- wdrożenie wyników prac B+R,
- rozbudowę infrastruktury badawczej,
- transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa
- oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr.
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów:
- moduł B+R – dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparciu podlegać może kompleksowy proces badawczy lub jego wybrana część.
- lub moduł wdrożenie innowacji – dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, posiadanych przez Wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R. Wyniki prac B+R muszą prowadzić do powstania innowacji produktowej lub procesowej, co najmniej na poziomie krajowym. Wsparcie w tym module udzielane jest w formie dotacji warunkowej, która częściowo podlega zwrotowi
Projekt dodatkowo może obejmować maksymalnie pięć modułów fakultatywnych. Moduły te dotyczą działań związanych z:
- budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
- promocją produktów na rynkach zagranicznych,
- ochroną własności przemysłowej,
- podnoszeniem kompetencji kadr,
- zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.
Realizacja modułów może być ze sobą powiązana lub mogą być realizowane niezależnie, z zastrzeżeniem, że moduł kompetencjemusi obejmować działania wspierające realizację zadań w pozostałych zaplanowanych modułach.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?
- Maksymalny poziom dofinansowania wynosi od 10 % do 80% – do 50 mln EUR wartości projektu.
Do kiedy można składać wnioski?
Nabór wniosków prowadzony jest do 30 października 2023.
Szczegółowe informacje: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/sciezka-smart-nabor-2
————————————
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości pozyskania dofinansowania? Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu wniosku? Skontaktuj się z nami :
- Piotr Pasik – pasikpiotr@dotacjesigma.pl lub pasikpiotr2@gmail.com
- Anna Nazaruk – nazaruk.sigma@gmail.com